Servis Çağır

Petek Bakmını İhmal Etmeyin

Petek bakımı halihazırda belirli aralıklarla dış yüzeyin temizlenmesi ile yapılıyor sanılmaktadır ancak bu oldukça yanlış bir algıdır.

Yerden Isıtma Sistem Temizliği Fiyatı Oda Adedi Petek  Temizleme Fiyat Listesi 2022
Stüdyo Daire 1+1 Daire 1 Fiyat : 150 TL
Küçük Daire 2+1 Daire 2 Fiyat : 200 TL
Normal Daire  3+1 Daire 3 Fiyat : 250 TL
Normal Daire 4 +1 4 Fiyat : 400 TL
Dublexs Daire  5 – 6 Fiyat : 500 TL
Tripleks ( 3 katlı ) 7 – 10 Fiyat : 700 TL

Temel ihtiyaçlarımızdan biri olan ısınma için en sık kullandığımız sistem kalorifer olmaktadır. Kış aylarının yaklaştığı şu dönemlerde tüm hazırlıklarımızı tamamlamak için kaloriferimize bakım yaptırmamız gerekmektedir. Alanında uzman kişiler, kalorifer bakımının minimum düzeyde yılda en az bir kez yaptırılması gerektiğine dikkat çekmektedir. Bakımı aksatılan kombi ve kalorifer petekleri en ihtiyaç duyulan zamanlarda arızalanarak kullanıcılarını zor durumda bırakabilmektedir. Bu mağduriyetin yaşanmaması adına özellikle petek bakımı hususunda çok hassas olunmalıdır.

Petek bakımı halihazırda belirli aralıklarla dış yüzeyin temizlenmesi ile yapılıyor sanılmaktadır ancak bu oldukça yanlış bir algıdır. Bir peteğin dışından ziyade iç kesimlerinin dikkatlice temizlenmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde kullanılan kaloriferden ve yakılan yakıttan beklenen verim alınabilir. Arka ve dış yüzeyi hafif nemli, sabunlu bir bez ile temizlenebilen bu peteklerin üzerinde nemli tanecikler bırakılmadan hemen kuru bir bez ile kurulanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde nemli bırakılan petekler bir süre sonra paslanmaya başlayabilir ve bu ileride peteğin komple bozulmasına neden olabilir.

Peteklerin iç bakımının ise profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi, belirli yöntemlerin sırasıyla uygulanması gerekliliği ve bazı risk taşıyıcı unsurların varlığıdır. Peteklerin bakımına uygun bir petek seçilerek başlanır. Seçilen bu peteğe temizleme cihazı bağlanır. Bu cihaz sayesinde peteklerin yerlerinden sökülmesine gerek kalmamaktadır. Ön yıkamaları tamamlanan tüm petekler bir sonraki aşamada ilaçlı tazyikli su ile tekrar yıkama işlemine tabi tutulur. Akabinde ilaçlı suyun giderilmesi için durulama aşamasına geçilir. Tüm kimyasal maddelerden arındırılan peteklerin filtre temizliği tamamlanır. Devamında dilenirse kombi temizliği de gerçekleştirilebilir. Uzmanların önerileri de tam bu yöndedir. Son olarak kalorifer çalıştırılarak peteklerin hava alma işlemleri gerçekleştirilir ve ısı düzeyleri kontrolü sağlanır. Böylelikle peteklerin bakımı tamamlanmış olur.