Servis Çağır

İzmir Mikrodalga Tamir Servisi


Mikrodalga  Arıza Bulma ve Giderme

Not; Tamir işini amatörce yapanlar ve bu işi yeni öğrenenler mikrodalga mikrodalga tamiri yapmamalıdır. Yüksek frekansa maruz kalma, mikrodalga ışınlarını yanlış yönlendirme gibi tehlikeler oluşabilir.

Mikrodalga tamirine başlamadan önce; Mikrodalga fişini prizden çıkarın ve topraklaması kontrol ediniz. Yüksek gerilim kondansatörünü deşarj ediniz. Anahtarlarının veya yüksek gerilim transformatörünün iletkenliğinin kontrol ederken bu parçalardan kablo bağlantılarının birini devreden açın ve öyle kontrol ediniz.

1. Mikrodalga çalışmıyor; Nedenleri Mikrodalga üzerinde bulunan sigorta atmış olabilir. Kapı anahtarları arızalı olabilir. Zamanlayıcı arızalı olabilir. Termostat arızalı olabilir. Yüksek gerilim transformatörü arızalı olabilir. Yüksek gerilim kondansatörü arızalı olabilir. Yüksek gerilim diyotu arızalı olabilir. Mağnetron arızalı olabilir. Giderilmesi Sigorta kontrol edilir, sigorta atmışsa değiştiriniz. Kapı anahtarları kontrol edilir, düzgün çalışmıyorlarsa değiştirilir. Zamanlayıcı kontakları kontrol edilir, iletken değilse değiştirilir. Termostatın iletkenliği kontrol edilir, iletken değilse değiştirilir. Transformatör sargıları kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Kondansatör kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Diyot kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Mağnetron kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.

2. Mikrodalga gücü çok az, yemekler geç ısınıyor veya pişiyor; Nedenleri Şebeke gerilimi düşük olabilir. Besin ısısı çok düşük olabilir. Mağnetron arızalı olabilir. Giderilmesi Mikrodalga uygun gerilimde kullanılır. Bu bir arıza değildir. Yiyeceğin uzun sürede ısınması veya pişmesi gerekir. Mağnetron kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.

3. Mikrodalga içinde kıvılcımlar oluşuyor; Nedenleri Mikrodalga içinde metal kaplar kullanılıyor ve bu kaplar duvarlara değiyor

olabilir. Altın veya gümüş tozu ile ayarlanmış seramik kaplar kullanılıyor olabilir. Giderilmesi Metal kaplar kullanılmamalıdır. Altın gümüş ile ayarlanmış herhangi bir kap kullanılmamalıdır.

4. Mikrodalga dengesiz pişiriyor; Nedenleri Metal kaplar kullanılıyor olabilir. Çorba, kakao veya süt gibi pişirilirken karıştırılmıyordur. Giderilmesi Metal kaplar uyumsuz mikrodalga yoğunluğu meydana getirir. Plastik bağ veya kapak kullanılmalıdır. Bu gibi yiyecekler bir veya iki kez karıştırılmalıdır.

5. Döner tabla gürültü yapıyor; Nedeni Tepside aşırı yük var veya uygunsuz dengelenmiş olabilir. Giderilmesi Yemeği eşit dağıtınız. Daha küçük porsiyonlarda pişirin veya hafif kap kullanınız.

6. Döner tabla dönüyor fakat yemekler pişmiyor; Nedenleri Güç anahtarı arızalı olabilir. Yüksek gerilim transformatörü arızalı olabilir. Yüksek gerilim kondansatörü arızalı olabilir. Yüksek gerilim diyodu arızalı olabilir. Giderilmesi Güç anahtarı kontrol edilir, arıza giderilir. Transformatör kontrol edilir, arızalı ise değiştirilir. Kondansatör kontrol edilir, arızalı ise değiştirilir. Diyot kontrol edilir, arızalı ise değiştirilir. Mağnetron kontrol edilir, arızalı ise değiştirilir.

HİZMET VERDİGİMİZ BAZI MARKALAR; Samsung Arçeli Vestel  Bosch